Pasaulē ir radījumi, kuri Homo sapiens indivīdus uzskata par staigājošiem pārtikas maisiem un dažreiz arī par vietu, kur nokārtot dabiskās vajadzības. Runa ir par lidoņiem, kas dzeļ. Labi vēl, ka daļa no tiem līdz ar aukstuma iestāšanos dodas ziemas guļā un neuzglūn augu gadu.
Taču pagaidām līdz nopietnam aukstumam vēl tālu. Turklāt lielākās briesmas mums vēl priekšā – piemēram, augustā, septembrī bitēm un lapsenēm sāksies vairošanās periods, kad tās, galīgi zaudējušas jēgu, uzbrūk arī cilvēkiem bez izvēles un iemesla.
Lidojošā šļirce
Visa virs auss sanošā gvarde iedalāma divās nometnēs: plēvspārņos (lapsenes, kamenes, bites, irši) un asinssūcējos (aklie dunduri, odi, knišļi). Cilvēkam visbīstamākie ir pirmie, kas ir lielāki.
Visļaunāk klājas ar alerģiju sirgstošajiem, īpaši, ja ir alerģija pret svešu olbaltumvielu, ko, protams, satur kukaiņu inde.
Vispār lapsenes, bites vai irša (kamenes uzbrūk reti) inde, kukainim iedzeļot, iesūcas tikpat mērķtiecīgi, kā injicējot ar šļirci, tāpēc arī alerģisko reakciju attīstība ir ļoti strauja – no dažām sekundēm līdz pat desmit minūtēm.
Labi, ja dzēluma vieta kļūst vienkārši sāpīga, rodas apsārtums un pietūkums. Tā ir parasta organisma reakcija, kas vairumā gadījumu pāriet diennakts laikā.
Sliktāk, ja sākas galvassāpes, reiboņi, nieze un nātrene (dažreiz izsitumi izplatās pa visu ķermeni), rodas zarnu trakta traucējumi. Tas nozīmē, ka reakcija ir alerģiska un steidzami vajadzīga ārsta alergologa palīdzība.
Pavisam bēdīgi, ja pēc bites skūpsta attīstās anafilaktiskais šoks: strauji pazeminās arteriālais asinsspiediens, sāk trūkt elpas, var sekot samaņas zudums.
Ja netiek sniegta kvalificēta medicīniskā palīdzība, cilvēks var pat nomirt.
Līdz ātrās palīdzības atbraukšanai var sniegt šādu pirmo palīdzību. Ja kukainis iedzēlis rokā vai kājā – virs dzēluma vietas uz 15 minūtēm uzlikt žņaugu.
Iekšķīgi jālieto antihistamīns un kāds no pretalerģijas preparātiem: tavegils, klaritīns, suprastīns, ziteks, kestīns vai semprekss, bet dzēluma vieta jāapziež ar tridermu, ftorokortu vai iedarbības ziņā līdzīgu ziedi. Ļaunākajā gadījumā, ja šo preparātu nav pa rokai, izvelk dzeloni, traumēto vietu dezinficē ar degvīnu vai odekolonu un rētiņai pieliek ledusgabaliņu vai aukstā ūdenī samērcētu drāniņu.
Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!